Sample Module

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Otázka:

Dobrý den, dnes jsem zaznamenala u svého 13 letého syna známky sebepoškození, na předloktí, jemné řezné rány, pruhy. Na dotaz, co to je, mi odpověděl nejdřív ,že od kočky, a pak že zkoušel, co umí ořezávátko, malé kovové, na kterém je břitva. Na dotaz, zda se mi nechce s něčím svěřit, nebo proč to udělal mi sdělil, že to byla jen blbost, která ho momentálně napadla. Nevím, jak se mám dál zachovat a co to znamená...pro něj i pro mě?

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

díky za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Naprosto rozumím vaší potřebě zjistit, co tato epizoda opravdu znamenala a co se se synem děje. V tuto chvíli je třeba zachovat klid. Je možné, že syn měl jen chvilkovou zvědavost, která se může jevit z dospěláckého pohledu jako nepravděpodobná. Děti v těchto letech občas zkouší pitomosti, které by dospělé nenapadly.

Možnost, že se se synem skutečně něco děje, však nelze podcenit. Nevím, jaký máte vztah a zda jste zvyklí spolu komunikovat, jak jste si blízcí. Pokud jste zvyklí spolu komunikovat, existuje větší šance, že vám v případě, že ho něco trápí, poví, o co jde.

Je také dobré vzít v potaz, jaké období prožíváte, co máte za sebou. Taková úvaha by mohla napovědět, zda syn může mít po zátěžovém období nahromaděný stres a tenzi, kterou by si řezáním uvolňoval.

Pokud se zdá vaše životní etapa současná a minulá jako harmonická, může se jednat i o nějakou záležitost, která má cosi společného se školou či jiným místem či zájmovým spolkem, kde se syn občas vyskytuje. Jak vypadá jeho prospěch a docházka? Jsou v těchto oblastech patrné nějaké změny? Jak se mu chce chodit na své koníčky?

Při přetrvávajících obavách doporučuji návštěvu padagogicko-psychologické poradny. Více vám takto po mailu pomoci neumím.

S přáním všeho dobrého

Jarolímek